Bir Test Parkinson Erken Teşhis Edebilir mi?

Bir Test Parkinson Erken Teşhis Edebilir mi?

JAMA Nöroloji’de yayınlanan bir araştırmaya göre, bir kişinin omurilik sıvısındaki protein seviyeleri, Parkinson hastalığının erken evrelerindeki insanlar için yakında bir teşhis aracı olabilir.

Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, 63’ü erken tedavi edilmemiş Parkinson hastalığı olan 102 kişiyi inceledi. Araştırmacılar omurilik sıvısı örneklerini aldılar ve beş proteinin varlığı açısından incelediler: amiloid beta, toplam tau, fosforile tau, alfa sinüklein ve tau’nun amiloid betaya oranı.

Araştırmacılar, Parkinson hastalarının sağlıklı hastalardan daha düşük tau protein düzeylerine sahip olduğunu ve erken tanı için bir ipucu sağladığını bulmuşlardır. Alzheimer hastalarında tau seviyeleri normalden daha yüksektir.

Beyin omurilik sıvısı testi şu anda sadece araştırma çalışmalarında kullanılmaktadır, ancak bilim adamları bunu güvenilirlik için test etmeye devam edeceklerini söylüyor.

“Bu gibi Parkinson hastalığı için biyobelirteçler hastaları daha erken teşhis etmemize yardımcı olabilir ve şimdi çeşitli nörodejeneratif hastalık proteinlerinin eşzamanlı ölçümünün değerli olduğunu gösterdik” diyor kıdemli yazar Leslie M. Shaw, Prof.D. Tıpta Patoloji ve Laboratuvar Tıbbı Anabilim Dalı, yaptığı açıklamada

Brian Krans, Healthline News, 26 Ağustos 2013

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: