dua gizli ve edebince yapılmalı


araf suresi 55 ayet:
Rabbinize yalvara yalvara ve gizlice dua edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez.

Dua’da aşırı gitmek şu üç şekilde olabilir:

1-Dua eden kişi, sesini yükselterek, aşırı sözler söyleyerek kelimelerde haddi aşabilir…
2-Dua eden kişi manada aşırı gidebilir. Manada aşırıya kaçmak, dua edenin kesin Allah hükümlerine aykırı dileklerde bulunmasıyla mümkündür. Kulun zarara uğramasını veya Allah’ın koyduğu kanunlarından birini kaldırmasını istemek veyahut da çalışmadan zengin olmayı, silah kullanmadan düşmanı yenmeyi, aynı günahı işlemeye devam ederken Allah’tan affetmesini dilemek duada aşırı gitmektir..
3-Allah’tan başka herhangi bir fani varlığa yönelerek bir dilekte bulunmak duanın sahibini küfre vardıran en aşırı şeklidir. Nitekim yüce Allah (c.c.) bir âyette buyuruyor: “Allah’tan başka herhangi bir fani varlığa sakın dua etmeyin.” Çünkü Allah’tan başka herhangi bir fani varlıktan doğrudan doğruya bir dilekte bulunmak, onu ilâh kabul etmek demektir.

Peygamber efendimiz (S.A.V) diyor ki: Allah katında şu üç kimsenin duası muhakkak kabul olunur:
1-Ana-babanın evladına ettiği dua;
2-Misafirin duası;
3-Mazlumun duası.

Rasulullah (asm) bir gün bize şu hutbeyi irad etti:
“Ey insanlar! Şirkten kaçınınız, çünkü o karıncanın taş üzerinde bıraktığı izden daha gizlidir!”
Bunun üzerine, “Ey Allah’ın Rasulü, bu kadar gizli ise, biz ondan nasıl sakınacağız?” diye soruldu.
Hz. Peygamber (asm):“Allahümme innâ neûzü bike min en nüşrike bike şey’en na’lemühü ve netağfiruke limâ lâ na’lemühü / Ey Allah’ım! Bildiğimiz halde şirk koşmaktan sana sığınıyoruz. Bilmediklerimizden ötürü de senin affını talep ediyoruz, deyin.”(Kenzu’l-Ummal, 1/169; Ahmed, Müsned, 4/403)

bereket duası:
“Allahümme ya müfettihal ebvab, iftah lena hayral bab. Allahümmer-zukna rizkan halalen ve rizkan vasian bi rahmetike ya erhamer rahimin.”

“Ey kapıları açan Allah’ım, bize hayır kapılarını aç. Rahmetinle bize helal ve geniş rızık ver. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allah’ım.”

Bir cevap yazın