Hastalarda İlk Testlerde Parkinson Hastalığı Aşısı

Hastalarda İlk Testlerde Parkinson Hastalığı Aşısı

Hastalarda İlk Testlerde Parkinson Hastalığı Aşısı

Avusturyalı biyoteknoloji şirketi AFFiRiS AG, AB tarafından finanse edilen bir konsorsiyum tarafından Avusturya’daki klinik Faz I çalışmasında yeni bir Parkinson aşısını test etmeye başladı.

Yeni aşı, Parkinson hastalığının başlangıcında ve ilerlemesinde önemli bir rol oynayan alfa-Sinüklein adı verilen bir proteini hedefliyor. Titreme gibi hastalığın ciddi motor semptomlarında sadece semptomatik iyileşmeler sağlayan mevcut tedavilerin aksine aşı, hastalığın ilerlemesini değiştirebilir.

Bugün AB konsorsiyumu SYMPATH, Viyana ve Innsbruck, Avusturya’da yapılacak olan AFFITOPE® PD03A adlı bir Parkinson hastalığı aşısı adayının Faz I araştırması için işe alınmaya başlıyor. Deneme, Michael J. Fox Vakfı’nın desteğiyle AFFiRiS tarafından yakın zamanda yapılan benzer bir Parkinson aşısı denemesinden sonra başlayan çok merkezli bir hasta kör, randomize, plasebo kontrollü, paralel grup Faz I denemesi olumlu sonuçlar verdi.

AFFiRiS Baş Tıbbi Memuru ve SYMPATH koordinatörü Profesör Achim Schneeberger:

“Parkinson aşısı PD01A ile elde ettiğimiz sonuçlar çok cesaret vericiydi. Şimdi, PD03A karşılaştırılabilir bir ortamda test edilecek ve sonuçları sabırsızlıkla bekliyoruz. ”

İnnsbruck Tıp Üniversitesi Nöroloji Bölüm Başkanı Profesör Werner Poewe ve çalışmanın baş araştırmacısı, araştırmanın amaçları hakkında bilgi verir:

“Araştırmanın birincil son noktası, aşının güvenliğini ve tolere edilebilirliğini göstermeyi amaçlamaktadır. Ayrıca aşılanan hastalarda aşının immünolojik ve klinik aktivitesini sekonder son noktası olarak değerlendirecektir. ”

PROSENEX Ambulatorium BetriebsgmbH’dan Dr. Dieter Volc’u ekliyor:

“PD03A, alfa-Synuclein metabolik yolunu modüle ederek klinik etkinliği hedefleyen dünyadaki ilk ilaçlardan biridir. Sadece semptomları değil, Parkinson nedenini tedavi etme potansiyeline sahiptir. ”

Parkinson’un şu andaki anlayışı, sinir sisteminde alfa-Sinükleinin patolojik formlarının birikmesinin hastalığa neden olmasıdır. Araştırmacılar, patolojik alfa-Sinüklein düzeylerinde bir azalmanın hastalığın ilerlemesi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabileceğine inanıyorlar. Aşı PD03A, toksik etkiyi nötralize etmek için alfa-Sinükleinin temizlenmesini hedefleyen ve teşvik eden antikorların üretimini indükleyerek azalmaya neden olmayı amaçlamaktadır.

AFFiRiS Nörodejenerasyon Bölümü başkanı Dr. Markus Mandler şöyle açıklıyor:

“Her iki aşı da AFFiRiS’in AFFITOME® teknolojisine dayanmaktadır. Bu teknoloji sadece belirli bir hastalığın tedavisi için tek bir aşı değil, aynı zamanda mükemmel güvenlik profilleri ve hedeflerine güçlü bir özgüllüğü olan bir ürün adayı havuzu sunuyor. ”

Daha fazla bilgi için bağlantıyı takip edin

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: