IRCM araştırmacıları beyindeki dopamin seviyelerini düzenleyen mekanizmayı ortaya çıkardılar

IRCM araştırmacıları beyindeki dopamin seviyelerini düzenleyen mekanizmayı ortaya çıkardılar

IRCM araştırmacıları beyindeki dopamin seviyelerini düzenleyen mekanizmayı ortaya çıkardılar

Montréal’deki araştırmacılar Jacques Drouin, D.Sc., geç başlangıçlı Parkinson hastalığının bir fare modeli üzerinde çalışarak beyindeki dopamin seviyelerini düzenleyen bir mekanizma ortaya çıkardılar. Iowa Carver Tıp Üniversitesi Farmakoloji Bölümü’nden Dr. Rory A. Fisher ile birlikte yürütülen çalışma, bugün PLoS Genetics bilimsel dergisi tarafından çevrimiçi olarak yayınlanmaktadır.

Binlerce genin aktivitesini ölçmek için bir yöntem olan gen ekspresyon profilini kullanarak, araştırmacılar, diğer beyin hücrelerine sinyal göndermek için dopamin kullanan sinir hücreleri olan orta beyindeki dopaminerjik nöronları araştırdı. Bu nöronların Parkinson hastalığında dejenere olduğu bilinmektedir.

“Rgs6 genini dopaminerjik nöronlarda kısıtlı ekspresyonu için belirledik,” diye açıklıyor IRCM’deki Moleküler Genetik laboratuvarı Direktörü Dr. Drouin. “Daha önce bu genin kendisi, bu nöronların hayatta kalmasında önemli bir rol oynayan Pitx3 adlı bir transkripsiyon faktörü tarafından kontrol edildiğini göstermiştik.”

Drouin, “Çalışmamız sayesinde kusurlu bir Rgs6 geninin bu nöronların ölümüne neden olduğunu keşfettik.” “Daha spesifik olarak, Rgs6 genini çıkardığımızda, bunun aşırı dopaminerjik sinyale karşı bir freni hafiflettiğini bulduk. Sonuç olarak, aşırı serbest dopamin birikimi hücresel strese neden olur, bu da nöronların ölmesine neden olur. Rgs6’nın Parkinson hastalığına karşı ilaçların geliştirilmesi için yeni bir hedef olabileceğini söyledi. “

Parkinson Society Canada’ya göre yaklaşık 100.000 Kanadalı Parkinson hastalığına sahip. Bu ilerleyici nörodejeneratif hastalık öncelikle gönüllü, kontrollü hareketi etkiler. Vücudun hareketlerini kontrol eden beyin hücreleri arasında bir haberci görevi gören dopamin üretmekten sorumlu hücrelerin kaybından kaynaklanır.

News Medical, 12 Aralık 2014

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: