PD MED deneme sonuçları yayınlandı

PD MED deneme sonuçları yayınlandı

PD MED deneme sonuçları yayınlandı

PD MED, sonsuza dek süren büyük çok merkezli klinik çalışmalardan biridir. Çalışmanın uzun zamandır unutulduğunu düşünüyorsanız PD PD, yakın zamanda tüm deneme sonuçlarının yayınlanmasıyla tekrar başını öne sürdü [1].

PD MED, bu kısaltmalara aşina olmayanlarınız için, Parkinson için birinci basamak tedavi olarak L-dopa, dopamin agonistleri ve monoamin oksidaz B inhibitörlerinin uzun vadeli bir karşılaştırmasıydı. Dokuz yıl boyunca, çalışma 1.620 hastayı işe aldı ve bunları bir veya başka bir terapiye randomize etti. Motor fonksiyon PDQ 39 ve yaşam kalitesi EuroQol EQ-5D jenerik yaşam kalitesi ölçüsü kullanılarak değerlendirildi. Çalışma 2000 yılında işe alınmaya başlandı ve 2009 yılında sona erdi. Çalışmanın ölçeği ve uzun ömürlülüğünün bir ölçüsü, ülkedeki her hastane gibi görünen şeyleri içeriyor. Ve listelenen araştırmacıların sayısı yüzlerce. Bazıları öldü. Bu uzunluktaki bir çalışmada, araştırmacıların yanı sıra denekler de önemli ölçüde yıpranmaktadır.

Bu nedenle, Normandiya inişlerinin ölçeği üzerinde bir çalışma yaptığınızda, sonuçların zemin sarsıntısı olacağını umuyorsunuz. Çalışmanın temel bulgusu basitti: 50 yıllık araştırmaya rağmen, iki ana alternatif ilaç sınıfından (dopamin agonistleri veya monoamin oksidaz B inhibitörleri) hiçbiri L-dopa’yı semptom kontrolü ve yaşam kalitesi açısından eşleştirmemektedir.

Bu kadar. 50 yıl sonra L-dopa hala şampiyon.

Beklemeye değer? Dürüst olursam muhtemelen. Sonuçlar bir süredir az çok kamuoyu bildiği için zaten çok fazla beklemedi. Ve her durumda, ana sonuç tamamen beklenmedik değildir.

Peki bu bizi nereye bırakıyor? Zihnimde bunda iki yol var. Bir yandan ve oldukça olumsuz bir tutum sergileyen, sonuçların ilaç endüstrisinin toplu olarak çok güçlü bir iddianamesi olduğu görüşünü kolayca benimseyebilir. Tüm fantezi teknolojilerine ve göreve uygulanan parlak zihinlere rağmen, yarım asırlık bir ilacı yenemediler. Hatta eşleştirin. Zamanla ne yaptıklarını merak ediyorsunuz.

Öte yandan, bu şekilde bakın. L-dopa, özellikle erken aşamalarda, tartışmasız etkinliğine rağmen, uzun vadeli sorunları olan bir ilaçtır. Genellikle diskineziler, özellikle hastalığın sonraki aşamalarında klinik yararlılığını sınırlayabilir. Bu yüzden L-dopa hala şampiyon olabilir, ancak hızlı yaşlanıyor ve genç rol yapanların hiçbiri çit atlamaya hazır değil.

Bir ilaç şirketi için bu kasvetli bir manzara değil. Bu bir fırsat alanı. Lancet’in

özetini buradan okuyun Jon Stamford

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: