Yeni Kanıtlar Parkinson’un Beyinde Başlamayabileceğini Önerdi

Yeni Kanıtlar Parkinson’un Beyinde Başlamayabileceğini Önerdi

Yeni Kanıtlar Parkinson’un Beyinde Başlamayabileceğini Önerdi

Yeni bir çalışma, Parkinson (PD) ‘nin beyinden değil bağırsaktan kaynaklandığını gösteren artan sayıda araştırma atılımına daha fazla kanıt ekliyor. Farelerdeki yeni araştırma sonuçları PD’nin aslında bağırsakta başlayabileceğini ve bu da Parkinson hastalarının çoğunun neden diğer semptomlar ortaya çıkmadan önce kabızlık ve bağırsakla ilgili semptomlardan şikayet ettiğini açıklayabilir.

Araştırmacılar, PD’li kişilerin titreme fark etmeden önce 10 yıla kadar sindirim problemleri bildirdiklerini fark ettiler. PD’li kişilerin diğer sağlıklı yetişkinlerden farklı bağırsak bakterilerine sahip olduğuna dair kanıtlar da vardır.

Farelerde yapılan yeni bir çalışma , PD hastalarının sinir (nöron) uçlarında biriken toksik alfa-sinüklein liflerinin haftalar içinde beyin nöronlarını etkileyebileceğini göstermiştir.

 İlk kez bağırsak mikrobiyomu (hem sağlıklı hem de hastalıklı insanlarla birlikte bulunan mikroorganizmalar) ve Parkinson hastalığı arasında biyolojik bir bağlantı keşfettik. Daha genel olarak, bu araştırma nörodejeneratif bir hastalığın sadece bağırsakta değil, daha önce düşünülmüş olan beyinde değil, köklerinde olabileceğini ortaya koymaktadır. 

– Sarkis Mazmanian, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) baş araştırmacısı.

Ekip bunu alfa-sinüklein liflerinin yayılmasına bakarak keşfetti. Alfa-sinüklein, sağlıklı nöronlarda küçük ve çözünürdür, ancak bazı nedenlerden dolayı PD hastalarında, bu alfa-sinüklein molekülleri birlikte toplanır ve beyindeki nöronlara zarar verir.

Yaklaşık on yıl önce, araştırmacılar beyninde alfa-sinüklein olan hastaların da bağırsaklarında olduğunu bildirmeye başladılar.

Son çalışmada, Caltech ekibi genetik olarak değiştirilmiş farelere (aşırı üreten alfa-sinüklein lifleri) baktı. Bu fareler ya normal, steril olmayan kafeslerde ya da steril, mikropsuz bir ortamda yetiştirildi.

Mikropsuz kafeslerde büyütülen fareler daha az motor kusuru ve beyninde daha az alfa-sinüklein gösterdi. Ancak steril olmayan ortamda yetiştirilen fareler genetik yatkınlıkları göz önüne alındığında Parkinson semptomlarını beklendiği gibi geliştirdi. Bu farelere verilen antibiyotikler, steril olmayan farelerde bu semptomları azalttı ve mikrobiyomlarında semptomları artıran bir şey olduğunu düşündürdü.

Son olarak, ekip insan PD hastalarından bağırsak bakterilerini mikropsuz farelere enjekte etti. Hemen hemen hiç semptom göstermekten hızla kötüleşmeye geçtiler. Sağlıklı insanlardan alınan bağırsak bakterileri aynı etkiye sahip değildi.

“Bu ‘eureka’ anıydı, fareler genetik olarak aynıydı, tek fark bağırsak mikrobiyotasının varlığı ya da yokluğuydu,” dedi takımlardan biri Timothy Sampson. “Şimdi bağırsak bakterilerinin Parkinson hastalığının semptomlarını düzenlediğinden ve hatta gerekli olduğundan emindik.”

Bilim adamları bağırsak bakterilerinin beynin aşırı aktive olan ve alfa-sinüklein hasarına yol açan kimyasallardan sorumlu olabileceğini düşünüyor. Bu araştırma doğrulanabilir ve çoğaltılabilirse, durumu sonsuza kadar tedavi etme şeklimizi değiştirebilir.

İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nden araştırmaya dahil olmayan David Burn, “Bu oyun değiştirici olurdu” dedi Yeni Bilim Adamı için Clare Wilson’a. ” Yayılmayı potansiyel olarak durdurabilecek birçok farklı mekanizma var .”

Araştırma atılımında yer alan ekip şimdi, insanların mikropları hastalığa yatkın hale getirdiği görünen mikropları daraltmaya çalışmak için PD’li insanların bağırsak mikrobiyomlarını analiz etmek istiyor. Bazı suşları tanımlayabildikleri takdirde, bilim adamları semptomlar ortaya çıkmadan ve beyindeki hasar meydana gelmeden önce Parkinson’u taramanın bir yolunu bulabilirler. Ayrıca yeni tedavi seçenekleri bulmalarına yardımcı olabilir.

Cure Parkinson Vakfı, uzun zamandır alfa-sinüklein ve PD arasındaki bağlantıyla ilgileniyor ve bu alandaki devam eden araştırmalarımız bunun kanıtıdır:

– Profesör Maria Spillantini – bir sinüklein agregasyonu
– Profesör Roger Barker – RVG9R-p137
– Dr Javier Alegre Abarrátegui – LRKK2
– Flint Beal- DPufas

Arka plan bilim belgesini okuyun – ‘Parkinson hastalığında mikrobiyota-bağırsak-beyin sinyali: Motor dışı semptomlar için sonuçlar-  ~  Valeria D. Felice, Eamonn M. Quigley, Aideen M. Sullivan, Gerard W. O’Keeffe, Siobhain M. O’Mahony

_______________________________________________________________________________________

Bu makale için alıntılar çevrimiçi dergi Thelightmedia.com’dan alınmıştır.

Bu araştırma Cell’de yayınlanmıştır .

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: