Yeni keşifler enerji eksikliğini Parkinson hastalığına dayandırıyor

Yeni keşifler enerji eksikliğini Parkinson hastalığına dayandırıyor

 VIB ve KU Leuven’den sinirbilimciler Vanessa Moraïs ve Bart De Strooper, Pink1 genindeki bir kusurun Parkinson hastalığına nasıl yol açtığını gösterdiler. Bu süreci moleküler düzeyde haritalayarak, hücrelerdeki eksik enerji üretim sürecinin Parkinson hastalığına neden olabileceğine dair nihai kanıt sağladılar. Bu bilgiler öylesine devrim niteliğindedir ki, önde gelen Science dergisinde yayınlanmıştır.

Vanessa Moraïs (VIB / KU Leuven) şunları söyledi: “Parkinson hastalığına sahip olmak, artık kendi vücudunuza ne yapacağınızı söyleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Buna bir çözüm bulma umudu, yıllarca hücrelerde neyin yanlış gittiğini çözmem için beni uyardı. Bu araştırma ileriye yönelik önemli bir adımdır. “

Bart De Strooper (VIB / KU Leuven) şunları söyledi: “Parkinson hastalığı bölümümüzde odaklanan araştırmalardan biridir. hücrelerdeki enerji üretimini onarmanın olası bir terapötik strateji olduğuna inanıyoruz. “

Hatalı enerji üretimi Parkinson hastalığının temelini oluşturur

Mitokondri, bir hücrenin çalışması için gereken enerjiyi üreten hücre bileşenleridir. Bu mitokondrilerin etkisi – ve dolayısıyla hücrelerdeki enerji üretimi – Parkinson hastalığında bozulur. Kesin mekanizma bilinmiyordu. Son yıllarda, bilim adamları, Parkinson hastalarında, Pink1 genindeki bir mutasyon da dahil olmak üzere mitokondrinin aktivitesinde azalmaya neden olan çeşitli gen kusurlarını (mutasyonlar) tanımladılar.

Moleküler mekanizma mükemmel kanıt sağlar

Vanessa Moraïs, meyve sinekleri ve kusurlu Pink1 geni olan farelerde Pink1, mitokondri ve Parkinson hastalığı arasındaki bağlantıyı inceledi. Bu model organizmalar, bu kusurun bir sonucu olarak Parkinson hastalığının semptomlarını sergiledi. Pinkl’deki kusurun, mitokondrinin enerji üretiminde önemli rol oynayan bir protein kompleksi olan “ Kompleks I ” ile sonuçlandığını gösterebildi – yeterince fosforile edilmedi, bu da enerji üretiminin azalmasına neden oldu. Moraïs ve meslektaşları, Kompleks I’in doğru fosforilasyonunu sağladıklarında, Parkinson semptomları farelerde ve hasta kaynaklı kök hücre hatlarında azaldı veya kayboldu. Böylece bilim adamları, fosforilasyon eksikliğinin, kusurlu bir Pin1 geni olan hastalarda Parkinson hastalığına neden olduğunu gösterdi.

Kusurlu Pink1 geni olan Parkinson hastalarında ileri araştırmalar

Bu çalışma, Kompleks I’in fosforilasyonunun onarılmasının Parkinson hastalığı için bir tedavi stratejisi olabileceğini ortaya koymaktadır. VIB bilim adamları, fosforilasyonun onarılmasının enerji üretiminin artmasına neden olduğunu göstermek için Parkinson hastalarında kusurlu Pink1 geni olan hücreleri zaten kullandılar. Bununla birlikte, bu Parkinson hastalığının semptomlarının azalmasına veya yok olmasına neden olur mu? Sadece hasta üzerinde yapılan testler bu soruya cevap verebilir. Bilim adamlarına göre, en iyi strateji kusurlu Pink1 geni olan hasta alt grubuyla başlamak olacaktır. Ancak klinik çalışmalara başlamadan önce, birçok yönün test edilmesi gerekmektedir.

VIB (Flanders Biyoteknoloji Enstitüsü) tarafından sağlanan

Phys.org Science News wire
20 Mart 2014

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: