İkili İlişkilerde Empati Nasıl Kurulur ?

İkili İlişkilerde Empati Nasıl Kurulur ?

15 Şubat 2018 0 Yazar: tugrul

( Bilimsel Bilgiler uygulaması ile paylaşıldı)

İkili İlişkilerde Empati Nasıl Kurulur ?

İlişkilerde empati oldukça önemli bir konudur. Empati kişinin karşısındaki insanı anlayabilme yeteneği olduğu için ilişkilerde uzlaşmayı oldukça kolaylaştırır.Her insan birlikte olduğu kişi ile anlaşıp mutlu olmayı tercih eder ve huzursuz ortamlardan uzak olmak ister. İşte tamda bu nokta da empati devreye girer.
Genelde ilişkilerde huzursuzluk ve kavga ilk olarak küçük sebeplerden olur ve karşı tarafın konuyu yanlış anlaması veya hiç anlamaması gibi durumda da giderek büyür. Empati kurallarını bilmeyen insanlar genellikle ikili ilişkilerde zorluk çeker ve başarısız olur. bu başarısızlık ise kişiye mutsuzluk getirir. Empati kurallarını bilip bu kuralları yaşam tarzı haline getiren insanlar ise hem ikili ilişkilerde hemde çevre ile olan sosyal ilişkilerde oldukça başarılıdır. Empati bir diğer anlamda insan ilişkilerinde başarı demektir. Karşısındaki insanı anlayan, onun hissettiklerini hissedebilen insanlar yine karşısındaki insanın ruh haline göre yaklaşımlarını belirler ve bu da direk olarak daha kolay iletişim ve anlaşmayı sağlar. Halk arasında da karşısındaki insanlara karşı anlayışlı naif insanlar oldukça sempatik görülür. Genellikle empati kuralları ile hareket edip anlayış çerçevesinde iletişim kuran insanlar diğer insanlara göre daha az kavgacı, daha çok sevecen, daha çok çözüm üreten, daha çok uzlaşmacı insanlardır. Bunların hepsi ise insana bir artı getirir.

Özet olarak ilişkilerde empati yapmak insana artılar kazandırarak onu mutluluğa anlaşmaya, olumlu düşünüp kolay iletişime bir adım daha yaklaştırır. Empatik düşünen bir insanın mutsuz olma ve olumsuz düşünme olasılığı oldukça düşüktür. Çünkü o insanlar olayların görünen yüzü değil gerçek olan pozitif yanlarını da görerek tüm detayları ile değerlendirir ve neden sonuç ilişkisi açısından değerlendirir. Yani empati hem ikili ilişkilerde anlaşmayı kolaylaştırır hemde genel anlamda insana pozitif özellikler kazandırır. İİkili ilişkiler ve sosyal ilişkilerde sorun yaşamamak ve kolay iletişim kurmak için empati kurallarını bilip uygulamakta oldukça fayda vardır.

Yazar: Feride AkdoĞan