Parkinson tedavisinde kök hücre tedavisinde atılım

Parkinson tedavisinde kök hücre tedavisinde atılım

Parkinson tedavisinde kök hücre tedavisinde atılım

Parkinson hastalığının tedavisi için büyük bir atılımda, laboratuvar fareleri ile çalışan araştırmacılar, embriyonik kök hücrelerden dopamin hücrelerinin yapılmasının ve hastalığa kaybedilen hücrelerin yerini alarak beyne nakledilmesinin mümkün olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar, insan embriyonik kök hücrelerinden dopamin hücreleri yapmanın mümkün olduğunu ve Parkinson için yeni bir tedavinin yolunu açtığını söylüyorlar. Parkinson hastalığına, beyindeki dopamin üreten hücrelerin kademeli olarak kaybı neden olur. Dopamin, diğer şeylerin yanı sıra, hareketi ve duygusal tepkileri düzenlemeye yardımcı olan bir beyin kimyasaldır.

Parkinson hastalığının tedavisi yoktur; semptomları hafifleten ilaçlar var, ancak bunları yavaşlatan ilaçlar yok. Derin beyin stimülasyonu bazı hastalarda Parkinson semptomlarını hafifletebilir.

İnsan embriyonik kök hücreleri – vücudun herhangi bir hücresi olma potansiyeline sahip öncü hücreler – yeni dopamin hücrelerinin gelecek vaat eden bir kaynağıdır, ancak bu amaçla kullanılmaları zor olmuştur.

Şimdi, İsveç’teki Lund Üniversitesi’nden bir atılım çalışması, insan embriyonik kök hücrelerinin, sıçanların beyinlerine nakledildiğinde yerli dopamin hücreleri gibi davranan yeni nesil dopamin hücreleri üretmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

Çalışma lideri Malin Parmar, Lund’un Tıp Bölümü’nde doçent ve meslektaşları bulgularını Cell Stem Cell dergisinde bildirdiler.

Parmar, “Çalışma, kök hücrelerden ürettiğimiz hücrelerin, beyinde bulduğumuz hücreler kadar eşit şekilde işlev gördüklerini gösteriyor.”

Ekip, yeni hücrelerin Parkinson hastalığında kaybedilen dopamin nöronlarının tüm özelliklerini ve işlevlerini gösterdiğini ve kök hücre hatlarından kaynaklanan potansiyel olarak sınırsız arzın klinik uygulamaya kapı açtığını söylüyor.

Çalışmaları için araştırmacılar Parkinson hastalığının sıçan modellerinde deneyler yaptılar. Parkinson sıçan modeli üretmek için araştırmacılar, sıçan beyninin bir bölümünde dopamin hücrelerini yok eder.

Deneyler, farelerin beyinlerine nakledildiğinde insan embriyonik kök hücrelerinden yapılan dopamin hücrelerinin, doğal dopamin hücreleri gibi davrandığını gösterdi. Yazarlar nakledilen hücrelerin şunları not eder:

Uzun vadede atlattı ve beyinde dopamin üretimini restore
“insan fetal orta beyinde” dopamin hücrelerine benzer şekilde işlev
beynin doğru bölümlerine uzun mesafe bağlantıları üretme yeteneğine sahip misiniz
büyüdüğüne aksonlar o “karşılamak insanlarda kullanım gereksinimleri. “

Bir sonraki adım insan klinik çalışmalarına hazırlanmaktır

Atılım hakkında yorum yapan Prof. Parmar şöyle diyor: “Bu hücreler, beynin normal dopamin hücreleriyle aynı kabiliyete sahip değil, aynı zamanda uzun mesafelerde hedef bölgelerine de bağlanma kabiliyetine sahipler. bir sonraki adım, aynı hücrelerin insan kullanımı için gerekli düzenlemeler altında üretilmesidir. “

Ekip, yeni hücrelerin yaklaşık 3 yıl içinde insan denemelerinde teste hazır olmasını umuyor.

Yazarlar, çalışmalarının, Parkinson hastalığının tedavisi için fetal hücrelerle oluşturulan yaklaşımlara benzer yaklaşımlar kullanarak, insan embriyonik kök hücrelerinden yapılan dopamin hücrelerinin kullanımı için “güçlü klinik öncesi destek” gösterdiğini belirtmektedir.

Fetal hücrelerin kullanımında bazı başarılar olmuştur, ancak bunların kaynağı zordur ve durdurulmuş fetuslardan doku alınması konusunda etik endişeler vardır.

Çalışma, Avrupa Birliği ağları NeuroStemCell ve NeuroStemcellRepair’in bir parçası olarak Lund Üniversitesi ve Fransa’nın Paris kentindeki MIRCen’de gerçekleştirildi.

Catharine Paddock Doktora, Medical News Today, 7 Kasım 2014

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: