CUMANIN SAHİBİ VAR

CUMANIN SAHİBİ VAR

DİZİLERDE SUBLİMİNİAL KRAKTER KATLİ

Bugünün kutsallığı hakkında Yüce Allah şöyle buyurur:“Ey iman edenler, Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman Allah’ı anmaya koşun. Alışverişi bırakın. Bilseniz bu sizin için daha iyidir. Namaz bitince yeryüzüne dağılın. Allah’ın lütfünden rızk isteyin Allah’ı çok anın ki mutluluğa erişesiniz.”(Cuma 9-10)

Neden Cuma Günü Mübarek Bir gündür?Cuma; cem olmak, toplanmak manalarına gelir Cuma günü, Müslümanlar için çok önemli bir gündür.Bu günde Müslümanlar camide toplanıp birlikte Cuma namazını kılarlar Topluca yapılan bu ibadet, o günü bayram günü değerine yükseltir.
Bu sebeble Cuma gününe Seyyidü`l-eyyam, yani, günlerin itibarlısı,efendisi de denir.Bütün hayırlı işlerin Cuma günü meydana geldiği; tarih boyunca pek çok kudsî hâdiselerin hep Cuma günü zuhur ettiği rivayet edilir.Cuma ferdi cemiyete; cemiyeti milliyete bağlayan ve toplum arasında düşünce, inanç, amaç ve hizmet birliğini sağlayan bir gün-dür İslâm Dîni bu günü mü’minler için haftalık toplantı ve toplu halde Allah’a yönelme, ibâdette bulunma zamanı olarak belirlemiş-tir Bir hafta içinde ortaya çıkan meseleler, olaylar ve sosyal konu-lar cuma günü ele alınıp Kur’ân’m süzgecinden geçirildikten sonra bir komprime haline getirilerek cemaate sunulur.

 

ŞEVKAT YERİMDAR CUMA KRAKTERİfOX TV de yayılanan Şevkat yerimdar isimli  bir dizide  https://www.fox.com.tr/Sevkat-Yerimdar/Cuma isimli bir karakter var.Cuma isimli karakter  yalan söyleyen,insanları dolandıran,paraya cok düşkün,beceriksiz,olumsuz özellikleri üzerinde barındıran takyalı bir kişiyi canlandırmaktadır.Bunu tek başına incelediğinizde bir anlamı olmadığını düşünebiliriz.

SENARİSTLER NE DİYOR? Vakit gazetesine konu olan bu komplo iddiası için, dizilerin senaristlerinden görüş aldık. Senaristler, iddiaların asılsız olduğunu, isimlerin tümüyle tesadüfen seçildiğini dile getirdiler. Bir senarist, ise, “Hayatımda bu kadar saçma komplo iddiası duymadım. Ben seçtiğim ismin Allah’ın 99 adından biri olduğunun bile farkında değildim” dedi.
Benimki de Allah’ın isimlerinden biri
GANİ MÜJDE (Hayat Bilgisi).
“Çocuklardan, Allah’ın isimlerinin anlamına göre yaşaması beklenemez. İnsanlar isimlerinin anlamına göre yaşasaydı, hapishaneler boş olurdu. İnsanların isimleri farklıdır, karakterleri farklı. Benim ismim de Allah’ın isimlerinden… Peki ben mükemmel miyim? Binbir Gece’de Gani diye aylak bir karakter var. Ben şikâyetçi miyim? Böyle anlamsız bir şikâyet olur mu?”
Herkes ismine göre mi yaşıyor?
BİROL GÜVEN (En Son Babalar Duyar).
“Gerçek hayatta Allah’ın isimlerinden birine sahip olanlar sahtekâr, düzenbaz, yalancı veya iki yüzlü olmuyor mu sanki? Senaristler, hayattan gördüklerini ve biriktirdiklerini yazıyor. Karakterlerin isimlerini koyarken verdiğim isimlerin Allah’ın 99 isminden biri olup olmadığı, karakterin kişiliğinin ismine göre olup olmayacağı aklıma bile gelmez. İnsanlar isimlerine göre yaşamıyor ki!”
İlahiyatçı Görüşü: Art niyetli olduklarını düşünmüyorum
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu: “Senaristlerin saygısızlık olsun diye bu isimleri kullandıklarını düşünmüyorum. Allah’ın isimleri kutsal isimlerdir. Özellikle Mekke, Medine gibi kutsal yerlerin isimlerinin de dikkatli kullanılması gerekir. Ben senaristlerin dizilerindeki kötü karakterlere isim verirken art niyetle düşünüp, Allah’ın isimlerinden birini verdiklerine inanmıyorum.”
GÜLSE BİRSEL (Avrupa Yakası).
“O gazetede, siyah köpeklere ‘Arap’ ismi verilmesinin ve ‘İnek Şaban’ın isminin ‘Şaban’ olmasının da aynı korkunç komplonun parçası olduğu söyleniyor! Zaten bu, başlı başına mizah konusu! Ayrıca ‘Dizileri seyredenlerin keyfinin içine tüküreyim, iki ayaklı şeytanlar’ gibi tuhaf ifadeler var! Bu bakış açısını Allah’a havale etmek lazım galiba! Biz senaristler karakter isimlerinin dini ve tarihsel kökenini araştırmayız elbette. Türkiye’deki isimlerin yüzde sekseninden fazlası zaten İslam kökenlidir. Sözgelimi, Ali, Mehmet, Ayşe, Fatma, Ömer, Kerim, Metin isimli karakterlerinin hepsi kusursuz insanlar mı olacak? Gerçek hayatta bütün Gaffur’lar dört dörtlük mü? Ailesi o ismi iyi niyetle koymuş, ama adam onların hayal ettiği gibi biri olmamış, ne yapalım? Halkın sevgilisi olan, futbol takımlarına ismi verilen, her kesimin sempatiyle baktığı, “garibanların temsilcisi” olduğu bile söylenen Gaffur’un bu kadar aşağılanmasına da kızıyorum. Zaten ismi uzun uzun düşünülmedi, çünkü geçen yıl tek bölümlük bir karakter olarak planlanmıştı. Bu arada Avrupa Yakası’nda, yine tesadüfen, en ahlaklı, prensipli, güzel, akıllı, düzgün iki karakterden birinin adı Tanrıverdi, ötekininki Zeynep!”

  • GİRİŞ21.06.2008 19:58
  • GÜNCELLEME21.06.2008 19:58  haber 7 internet sitesi

Aslan Çıtır, dini konulardaki sorularınıza cevap veriyor.

SORU: Çocuklarımıza Allah Teala’nın isimlerini verebilir miyiz?

CEVAP: Allah Teala’ya ait olan ve sadece Allah’ın ilahlığını ifade eden isimler insanlara verilemez. Fakat Allah�ın sıfatları insanlara isim olarak verilebilir. Örneğin: Kerim, Halim, Kadir gibi kelimeleri isim olarak vermekte sakınca yoktur. Bu kelimelerin başına kul anlamına gelen ve Allah�a kul olmaya işaret eden (abd) kelimesini eklemek daha etik ve daha uygundur. Kerim(cömert) olan Allah�ın kulu anlamına gelen Abdülkerim; kadir(güçlü) olan Allah’ın kulu anlamına gelen Abdülkadir kelimelerini isim olarak koymak daha güzel olur. Abdülkerim, Abdülkadir vb. isimler sahiplerine en azından Allah’ın kulu olduklarını hatırlatır. 

HÜSEYİN GÜNGÖR WEB SİTESİ

Subliminal Mesaj Nedir?

Bir bilinçaltı mesaj , bilinçli algılamanın çok üstünde olan ve bilinçli bir şekilde eleştirisel olarak filtreleyemediğimiz görsel veya işitsel mesajların hepsine subliminal mesaj denir.

Örneğin: Bazen alışveriş merkezine gidersiniz ve aklınızda almanız gereken şet dışında başka şeyler aldığınızı da farkedersiniz.Bunun sebebi izlediğimiz reklamlar siz öyle dşünmesenizde sizi bilinçsiz bir şekilde etkiliyor.Bunun Subliminal Mesajların gücü olduğunu artık biliyoruz.

Peki bu Subliminal mesaj lar bizi nasıl etkiliyor?

Bilinçli zihninizin eleştirisel bir tarafı var ve biz buna kritik faktör diyoruz.Bu kritik faktör zihninize giren her şeyi denetlemekle yükümlüdür.

Her düşünce ve fikir kritik faktör tarafından analiz edilir ve işlenir.Bununla birlikte subliminal mesaj ları bilinçli olarak algılayamadığımızdan dolayı direkt olarak bilinçaltı zihin ile temas kurmaktadır.

http://www.mihraphaber.com/haber/filmlerde-neden-en-cok-muslumanlara-hakaret-ediliyor-81389.html

Diyanet’ten ‘Kara Cuma’ ile ilgili hutbe

Türkiye genelindeki tüm camilerde, Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan “Güneşı̇n doğduğu en hayırlı gün: Cuma” konulu hutbe okundu.

“CUMA RAHMETTİR”

Hazreti Peygamberin ifadesiyle güneşin doğduğu en hayırlı günün cuma olduğu vurgulanan hutbede, “Bu yüzdendir ki cuma, yüce dinimiz İslam’ın sembollerinden biridir. Cuma rahmettir. Cuma berekettir. Cuma huzurdur” ifadeleri kullanıldı.

İslam inancında her bir saniyenin ve günün değerine vurgu yapılarak, “Zamanı yaratan da bizlere emanet olarak lütfeden de Yüce Rabbimizdir. Ve Allah katında zamana ne atfedildiğinden, günlerin nasıl isimlendirildiğinden daha önemlisi vaktin nasıl değerlendirildiğidir. Her bir nefesimizi Rabbimizin rızası doğrultusunda tüketip tüketmediğimizdir. Kısacık ömür sermayemizi ebedi bir kazanca dönüştürüp dönüştüremediğimizdir.” değerlendirmesi yapıldı.

“BİZİM İNANCIMIZDA BÜTÜN GÜNLER ALLAH’INDIR”

“Son zamanlarda sıkça duyduğumuz ‘kara cuma’ ifadesi, müminler olarak hepimizi rahatsız etti. Zira bizim inancımızda bütün günler Allah’ındır. Her günün sabahı, aydınlık bir geleceğe uyanıştır. Bir inancın sembolünü hedef alan ve mensuplarını yok sayan böylesi saygısız ifade ve yaklaşımların bizim geleneğimizde yeri yoktur. Bir dinin kutsalının çılgınca ve sınırsızca bir tüketim anlayışına alet edilmesi asla kabul edilemez bir durumdur. Zihinlerde olumsuz bir algı oluşmasına sebep olacak bu tür gayretler karşısında müminler olarak bizlere düşen, dinimize ve değerlerimize sımsıkı sarılmaktır. Bugün insanlığa karşı en önemli görevimiz, yüce dinimiz İslam’ı, hidayet rehberimiz Kur’an’ı, alemlere rahmet Peygamberimizi en iyi şekilde temsil etmektir, doğru tanıtmaktır. Unutmayalım ki biz bu uğurda gayret ettiğimiz müddetçe Allah’ın yardımı da bizimle beraber olacaktır.”

SONUÇ OLARAK :

Allahın sıfatları insanlara isim olarak verilebilir. Örneğin: Kerim, Halim, Kadir gibi kelimeleri isim olarak vermekte sakınca yoktur. Bu kelimelerin başına kul anlamına gelen ve Allaha kul olmaya işaret eden (abd) kelimesini eklemek daha etik ve daha uygundur.Bir bilinçaltı mesaj , bilinçli algılamanın çok üstünde olan ve bilinçli bir şekilde eleştirisel olarak filtreleyemediğimiz görsel veya işitsel mesajların hepsine subliminal mesaj denir. dini hassasıyetleri olan isimlerin çoçuklara verilmesinde,hayatımızda, dizi ve filimlerde bu simlerin kullanılmasında dikkat etmek lazım.dizi ve filimlerde bu tip isimler verilmesi yoğunlaşıyorsa subliminal mesajlarıda incelediğimizde konu sakıncalı bir hal alabilir Son günlerde yaşadığımız KARA CUMA alışveriş günlerini de birlikte degerlendirdiğimizde şevkat yerimdar CUMA karakterinide böyle inceleyebiliriz.

LÜTFEN BİRAZ DAHA DİKKAT   😥

HERKEZİN DEĞERLERİNE SAYGI 🙁

 

 

Bir cevap yazın