KEDİLER Mİ DAHA ZEKİ KÖPEKLER Mİ ?

ZEKİ

( Bilimsel Bilgiler uygulaması ile paylaşıldı)

Kediler mi Daha Zekidir Yoksa Köpekler mi ?

KÖPEKLERİN ALGILAYACAĞ 10 İLGİNÇ ŞEY

En popüler evcil hayvanlardan olan köpek ve kediler, insanların en yakın dostlarıdır. Bir köpek size hainlik yapmaz. Bir kedi size düşmanlık yapmaz. Hayvanlar dünyanın en samimi canlılarıdır. Kedilerin mi köpeklerin mi daha akıllı diye uzun yıllardır araştırılır ama elle tutulur somut bir cevap bugüne kadar verilememişti. Soruya bilimsel kanıtlarla yanıt bulmak için, yıllardır sürdürülen çalışmalar arasında, serebral kortekslerindeki nöronların sayısını hesaplayarak hayvanların zekalarını ölçmeye çalışan uluslararası bir bilim insanları ekibinin araştırma sonuçları, bu konuda önemli fikirler veriyor. Vanderbilt Üniversitesi Psikoloji ve Biyolojik Bilimler Akademisi’nden Suzana Herculano-Houzel tarafından geliştirilen, beyindeki nöronların sayısını, özellikle de serebral kortekstekileri ölçmek için geliştirilen bir yöntemle bu konu çözülmeye başlandı.

Serebral korteks beynin en büyük katmanıdır ve birçok karmaşık davranışsal özellik ile ilişkilidir. Kortikal nöron sayısının, hayvanların zihinsel yapı zenginliğini ve geçmişteki deneyimlere dayanarak çevresinde neler olacağını tahmin edebilme yeteneğini belirlediği görülüyor.

Köpekler, yaklaşık 530 milyon kortikal nöronla ezici bir üstünlük gösterirken, kedilerin yaklaşık 250 milyon kortikal nörona sahip oldukları bulundu. Göreceli bir karşılaştırma yapılmak istenirse, bir insanın beyni ise yaklaşık 16 milyar kortikal nörona sahiptir. Serebral korteks, memelilerin beyinlerindeki en büyük bölgedir ve bellek, dikkat, algı, biliş, farkındalık, düşünce, dil ve bilinçte önemli bir rol oynamaktadır.

Yapılan araştırmalardan elde edilen daha da önemli bir sonuç ise, diğer hayvanlar da incelendiğinde, beyinlerinin boyutlarının kortikal nöronlarının oranıyla doğrudan bir ilişki göstermemesidir. Yani beyinleri ne kadar büyükse, o kadar fazla kortikal nörona sahip değildir. Örneğin, bir golden retriever köpeğin beyninin, kendisinden üç kat daha büyük bir beyne sahip olan bir boz ayınınkinden daha fazla kortikal nörona sahip olduğu bulundu. Ve, aslında bir boz ayının, bir kediyle benzer sayıda kortikal nörona sahip olduğu görüldü.

 

Evcil hayvanların hangisinin “daha ​​akıllı” olduğunu objektif olarak söylemek oldukça zor, bilimsel verilere göre köpekler nöron sayısı olarak baskın bir fark ortaya koysa da, hayvanların dünyasında farklı parametreleri de göz ardı edemeyiz…

Ancak günün sonunda, zekâ gelişimleri bir kenara, tüm hayvanlara göstermemiz gereken merhametin ve sevginin ne kadar önemli olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

KEDİLER Mİ DAHA ZEKİ KÖPEKLER Mİ ?

Bir cevap yazın